Osoby dramatu zostały zaproszone do Studia, w którym zgromadzono „w pozornym nieładzie” dokumenty i eksponaty związane z walkami o Wrocław. Wszyscy oni w rozmowach z narratorami, komentatorami przedstawiali swoje punkty widzenia i własne wersje wydarzeń prowadzących do unicestwienia miasta. Osnute na tle wydarzeń związanych z obroną i kapitulacją „Festung Breslau” styczeń – maj 1945.
Autor sztuki: Wiesław Wodecki
Tytuł oryginalny: „Rzecz o zagładzie miasta”
Inne tytuły: "Zerstörung der Festung Breslau" („Zagłada twierdzy Wrocław”)
Produkcja: 1970/1975/1980
Premiera TV: 13 maj 1970 (zobacz Notatki)
6 maj 1980
Reżyseria:
Muzyka:
brak informacji
Obsada:
Prowadzący
Archiwista
Hanke
Gen. von Alfen
Ks. Peikert
Spielhagen
Gen. Niehoff
Notatki:
Przedstawienie z kategorii Teatru Faktu emitowano 13 maja 1970 na żywo z OTV Wrocław (Ośrodka Telewizyjnego we Wrocławiu - ówczesnego odpowiednika regionalnego studia TVP). Transmisja była czarno-biała, gdyż ani OTV Wrocław, ani TVP nie dysponowały jeszcze sprzętem do transmisju obrazu barwnego.
Dziesięć lat później, w 1980 roku widowisko zostało ponownie transmitowane przez TVP, tym razem już w wersji barwnej i tak też zostało zarejestrowane na taśmie wideo.
Rzecz o zagładzie miasta powstała pierwotnie jako scenariusz widowiska telewizyjnego. Reżyserowałem je w 1970 roku z niezapomnianym Arturem Młodnickim w roli Narratora. Pozostałe role grali: Hankego – Witold Pyrkosz, Peikerta – Ferdynand Matysik, Spielhagena – Eliasz Kuziemski, von Ahlfena – Igor Przegrodzki, Niehoffa – Bogusław Danielewski.Podobno w 1970 roku w studiu TVP w Warszawie, podczas retransmisji ogólnopolskiej sygnału z OTV Wrocław, jakoby dokonano czarno-białego zapisu widowiska na taśmie filmowej. Jeżeli rzeczywiście tak było, to jak dotąd zapis ten nie został odnaleziony w archiwach TVP.
Przedstawienie to otrzymało Złoty Ekran za scenariusz i reżyserię.
Pięć lat później odbyła się teatralna prapremiera Rzeczy… w Teatrze Współczesnym we Wrocławiu. Rozbudowałem wówczas tekst, wprowadzając postać Archiwisty. Jako pomocnik Narratora – prowadzącego ten nigdy niemający miejsca proces – demonstrował on dokumenty.
Nagranie powstało w 1980 roku w OTV Wrocław.
Wiesław Wodecki
02.151023
(POL) polski,
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz