Góra góry (2006)

Bohaterem spektaklu jest dominikanin Ojciec Jan Góra. Człowiek- legenda, duszpasterz uwodzący tłumy, niezmordowany organizator.
Tysiącom ludzi w Polsce Ojciec Jan Góra kojarzy się ze spotkaniami młodych na Polach Lednickich pod Poznaniem, a także z ośrodkiem duszpasterstwa dla młodzieży i studentów na górze Jamna niedaleko Tarnowa.
Dominikanin Jan Góra, doktor teologii, jest postacią szczególną w polskim życiu religijnym, żywą legendą, w opiniach niektórych człowiekiem niemal świętym, obdarzonym prawdziwą charyzmą, znakomitym organizatorem i gospodarzem. Czy taki jest naprawdę? Czemu służy medialny szum wokół jego osoby? Jak działa prowadzony przez niego ośrodek będący własnością poznańskiego klasztoru dominikanów? Para młodych dziennikarzy telewizyjnych otrzymuje zadanie zrealizowania programu o ojcu Górze. Zbierając materiały na temat swojego bohatera, powoli zaczynają docierać także do prawdy o sobie.
Monika i Witek stanowią parę w życiu prywatnym i w pracy. Reportaż o sławnym dominikaninie może im pomóc w karierze. Podchodzą więc do nowego zadania z profesjonalnym dystansem. Ojca Jana spotykają w drodze na Jamną. Duchowny podwozi ich na miejsce, opowiadając w czasie jazdy, jak powstawała ta niezwykła placówka, jak bardzo w jej ustanowieniu pomogło błogosławieństwo samego Jana Pawła II, otwierające serca i portfele sponsorów. Na miejscu oprowadza przybyszów po budynkach, pokazuje kościół z cudownym obrazem Matki Boskiej wzniesiony po wizycie Ojca Świętego. Wyjaśnia, jakimi prawami rządzi się ośrodek, mówi o wychowaniu przez pracę, o wspólnocie, jaką tworzą przyjeżdżający tu młodzi ludzie -najczęściej zagubieni, nieszczęśliwi, z powikłanymi życiorysami, bez oparcia w domu i bliskich. Dla wielu z nich pobyt tutaj to jak zawinięcie do cichego portu, czas na zastanowienie się co dalej. Dla innych to niemal przymusowa kolonia karna o zaostrzonym rygorze. Ci pierwsi na Jamnej odzyskują siłę i nadzieję, ci drudzy - stopniowo wyciszają się, temperują swój bunt.
Jakby na potwierdzenie tych opowieści w ośrodku zjawia się zamożne małżeństwo z synem narkomanem. Państwo Mokosowie wybierają się na zagraniczną wycieczkę, chory Robert, po kilku próbach samobójczych, bardzo by im w tym przeszkadzał. Chcą go więc zostawić "na przechowanie". Ojciec Góra protestuje: chłopakowi potrzebny jest szpital, on sam nie ma na Jamnej odpowiednich warunków do specjalistycznej opieki. Mokosowie odjeżdżają obrażeni, nazywając go "klechą", ale - jak się niebawem okazuje - podrzucają syna do ośrodka potajemnie. Wkrótce Robert, w poczuciu odtrącenia, nękany narkotycznym głodem, podejmuje próbę ucieczki, ale ojciec Jan odnajduje go w lesie. Rozmowa z dominikaninem działa na Roberta jak najlepsze lekarstwo, choć szpitala nie udaje mu się uniknąć. Podczas kolejnych rozmów ojciec Góra wyjawia Monice tajemnice swoich sukcesów - praca, prawda, miłość, wrażliwość na drugiego człowieka, odpowiedzialność - to słowa klucze do młodych serc i umysłów. Radość z osiągnięć przyćmiewa mu jednak nieraz gorycz porażek, zarzutów o autopromocję, nadmierną zapobiegliwość finansową, manipulowanie innymi czy wręcz sekciarstwo.[PAT]


A↗
B↴



Autor sztuki: Marek Miller, Piotr Wojciechowski (scenariusz sztuki telewizyjnej)
Tytuł oryginalny: brak informacji
Produkcja: 2006
Premiera TV: 26 luty 2007

Reżyseria:


Muzyka:


Obsada:
ojciec Jan Góra

Monika

Witek

Zosia

Robert

Kalina Mokosa

Igor Mokosa

pan Potok

ordynator

Piotrowska

Gienek

Agnieszka

Jacek

Wisienka

Fryta

Kasia

Maria

Ania

Beata

ojciec Tomasz

Jurek

Olek

Michał

muzyk

Dubbing:
głos zierzchnika




IMDb (angielski)
Wikipedia (polski)


03.181126

(POL) polski,
























Brak komentarzy:

Prześlij komentarz